
Marynarka męska i mowa ciała, czyli jak nosić marynarkę z klasą?
Lubisz marynarki, ale nie wiesz, kiedy twoja marynarka powinna być zapięta na wszystkie guziki, kiedy na jeden, a kiedy zupełnie rozpięta? Kiedy wypada zdjąć marynarkę i można pozostać w samej koszuli, a kiedy takie zachowanie jest niedopuszczalne? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak nosić męską marynarkę z klasą.
Kiedy marynarka powinna być zapięta, a kiedy można ją odpiąć?
Czy wiesz, że rozpięte guziki męskiej marynarki w niektórych sytuacjach, mogą być odebrane jako brak szacunku dla innych osób, zdradzają również twoją nieznajomość zwyczajów i etykiety? Natomiast wykonywanie niektórych czynności w marynarce z zapiętymi guzikami to prawdziwe faux. Jeśli chcesz się uchronić przed towarzyską wpadką, koniecznie sprawdź, kiedy powinieneś zapiąć marynarkę i w jakich sytuacjach wszystkie guziki powinny być odpięte.
Marynarka jedno i dwurzędowa
Obecnie rozróżniamy marynarki męskie jedno, dwu i trzyrzędowe, czyli z jednym rzędem guzików, dwoma i trzema. Diabeł tkwi w szczegółach, a dokładniej rzecz ujmując w guzikach. W dwóch pierwszych przypadkach marynarkę nosimy zapiętą w pozycji stojącej i rozpiętą w pozycji siedzącej. Nie wypada nam rozpiąć marynarki zarówno podczas przyjęcia, które odbywa się na stojąco jak też podczas „stojących” rozmów biznesowych. Natomiast siadając, zawsze należy rozpiąć wszystkie guziki marynarki i zapiąć je, kiedy ponownie wstajemy. Siadając, rozpinamy marynarkę, a kiedy wstajemy nawet na chwilę np., żeby się z kimś przywitać, należy zapiąć jeden guzik w marynarce, górny lub środkowy, a siadając odpiąć go ponownie. Zdarza się w czasie spotkania rodzinnego lub służbowego, które odbywa się na siedząco, że cały czas przybywają kolejne osoby. Wówczas panowie wstają bardzo często i dosłownie tylko na kilka lub kilkanaście sekund. W tej sytuacji nie trzeba zapinać guzika, wystarczy, że w chwili skinienia głowy lub podania ręki wykonasz gest przypominający zapięcie guzika. Nawet jeśli uważasz, że cała ta „zabawa” z rozpinaniem i zapinaniem marynarki jest irytująca, tak nakazuje etykieta i savoir -vivre a sam zwyczaj nadal funkcjonuje na całym świecie. Zaniechanie którejś z wymienionych czynności może być odebrane jako brak szacunku dla rozmówcy i oznaka ignorancji.
Marynarka trzyrzędowa
Wyjątkiem jest marynarka trzyrzędowa, którą zapinamy, ubierając się i rozpinamy dopiero po powrocie do domu. Decydując się na ten rodzaj marynarki, warto mieć na uwadze fakt, że jej rozpięcie w towarzystwie to prawdziwe faux pas, ponadto rozpięta trzyrzędowa marynarka fatalnie się prezentuje. Tego typu marynarki wybieraj zatem na krótkie spotkania lub wybierz taki fason i tkaninę, w której nawet po wielu godzinach będziesz się czuł komfortowo.
Kiedy nie zapinamy marynarki?
Marynarki nie zapinamy, kiedy mamy garnitur trzyczęściowy, czyli pod marynarką jest kamizelka. Kolejną sytuacją, w której nie zapinamy marynarki, jest założenie jej na T- shirt, koszulkę polo, półgolf lub do koszuli z krótkim rękawem. Taka stylizacja jest dopuszczalna jednak na nieoficjalne przyjęcia i spotkania służbowe mniejszej rangi. Zatrudniając się w firmie, w której masz kontakt z klientem, warto sprawdzić, jaki dress code w niej obowiązuje. Pojawienie się w rozpiętej marynarce i bez koszuli w niektórych kręgach jest niedopuszczalne.
Kiedy można zdjąć marynarkę?
Marynarka jest oficjalną częścią stroju męskiego, zakładamy ją, żeby podkreślić rangę lub powagę spotkania, czy wypada zatem zdjąć marynarkę, zanim takie spotkanie się skończy? Tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Marynarkę można zdjąć, kiedy gospodyni nam to proponuje w czasie przyjęcia odbywającego się w domu, w przypadku spotkań służbowych taka propozycja powinna wyjść od organizatora. Inną dopuszczalną sytuacją jest zdjęcie marynarki, kiedy gospodarz uczyni to pierwszy. Marynarkę można zdjąć również w czasie trwania przyjęcia lub spotkania służbowego, kiedy oddalimy się od innych uczestników tego spotkania, np. w czasie przerwy i gospodarz nas nie widzi, czyli pozostajemy poza zasięgiem jego wzroku.
Zdjęcie marynarki nie upoważnia nas do poluzowania lub zdjęcia krawata czy podwijania rękawów koszuli, nawet jeśli zdjęliśmy marynarkę wraz z innymi uczestnikami tego spotkania. Krawat zdejmujemy dopiero w domu, a podwinięcie rękawów to znak, że część oficjalna została zakończona. Kiedyś mężczyźni podwijali rękawy koszuli, kiedy musieli wykonać pracę fizyczną, dlatego takie zachowanie podczas przyjęcia czy rozmów służbowych jest niedopuszczalne.
Kiedy nie można zdjąć marynarki?
Marynarki nie zdejmujemy, kiedy mamy na sobie kamizelkę, która tylko od frontu jest elegancka. Przypomnijmy, że większość marynarek męskich na plecach ma podszewkę, co jest znakiem, że jest to część garderoby, której nie pokazujemy w pełnej krasie. Natomiast w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na zdjęcie marynarki, należy również zdjąć kamizelkę. I tutaj pojawia się kolejny problem, pomięta koszula, ponieważ kamizelka bardziej przylega do ciała niż marynarka i w większym stopniu mnie tkaninę koszuli. Złotą zasadą jest zatem noszenie garnituru trzyczęściowego tylko na uroczystości i oficjalne spotkania, które nie trwają długo i bez problemu wytrzymamy w pełnym stroju.
Nie zdejmujemy również marynarki trzyrzędowej, która najlepiej prezentuje się do krawata i koszuli zapięta na wszystkie guziki. Taka marynarka powieszona na wieszaku pośród innych męskich marynarek nie będzie dobrze wyglądać. Jeśli więc decydujesz się na marynarkę trzyrzędową, wytrzymaj w niej do końca przyjęcia.
Jakiej długości powinien być rękaw marynarki?
Istnieją dwie szkoły, część panów wybiera marynarki, które zakrywają do połowy nadgarstek, dzięki czemu po uniesieniu ręki do góry kostki nadgarstka nie są widoczne. Taka długość rękawa jest jednak dopuszczalna tylko w marynarkach sportowych, do których zakładamy koszulę z krótkim rękawem, T-shirty i koszulki polo. Marynarka na oficjalne spotkania powinna mieć rękaw takiej długości, żeby nieznacznie z niej wystawał mankiet koszuli. Przypominamy, że do oficjalnego stroju nie wypada nosić pod marynarką koszul z krótkim rękawem, a wystający mankiet to jedyny sposób, żeby zaznaczyć, że twoja koszula ma długi rękaw, a Ty jesteś ubrany zgodnie z etykietą i obowiązującym dress codem.
Kieszenie marynarki z patką czy bez?
To pytanie nurtuje mężczyzn od stuleci. Zwróćcie uwagę, że boczne zewnętrzne kieszenie marynarki męskiej mają obszycia i patkę, co oznacza, że można nosić marynarkę na dwa sposoby. Kiedy zatem pozostawiamy widoczne patki, a kiedy należy je schować?
Kieszenie z patkami idealnie sprawdzają się do casualowych stylizacji, na mniej oficjalne spotkania i do pracy. Jeśli więc zakładasz koszulę bez krawata, casualowe spodnie i buty, do tej stylizacji nie jest błędem pozostawienie patek na zewnątrz.
Kieszenie bez patek nosimy na spotkania wysokiej rangi oraz do wieczorowych stylizacji. Jeśli więc wybierasz się do teatru, opery czy na bal nie zapomnij schować patek. Tak nakazuje etykieta i dobry styl.
Tego nie robimy w marynarce
Jest kilka czynności, których nie powinno się robić marynarce. Jedną z nich jest jazda samochodem, wsiadając do samochodu, należy zdjąć marynarkę i powiesić na wieszaku. Jeśli natomiast częścią twojej pracy jest właśnie jazda samochodem i obowiązuje Cię oficjalny strój, zaszyj boczne kieszenie w marynarce i zawsze rozpinaj marynarkę w samochodzie. Innym rozwiązaniem jest wybór marynarki trzyrzędowej, której nie rozpinamy do jazdy w samochodzie. W każdym innym przypadku twoja marynarka będzie pognieciona, co jak wiadomo, nie prezentuje się najlepiej.
W marynarce nie wykonujemy żadnych prac fizycznych. Jeśli więc w czasie przyjęcia lub spotkania służbowego gospodarz organizuje zabawę wymagającą aktywności fizycznej, lub zdarzy się awaria, którą natychmiast trzeba usunąć, prawdziwy dżentelmen powinien zdjąć marynarkę, podwinąć rękawy koszuli i dopiero wtedy przystąpić do pracy.
W marynarce nie śpimy nawet podczas długiego lotu samolotem czy jazdy koleją. W samolocie, jak i w pociągu obowiązują takie same zasady jak samochodzie. Jeśli nie jesteś gospodarzem podróży, w pierwszej kolejności marynarkę zdejmuje gospodarz, dając tym samym znak swoim gościom, że mogą zdjąć marynarkę. Podobnie sprawa wygląda z luzowaniem krawata.
Marynarki występują w męskiej modzie od stuleci, ale tylko nieliczni znają zasady etykiety i wiedzą jak je prawidłowo nosić. Wybierasz się na spotkanie służbowe lub elegancką kolację? Zaskocz swoich współpracowników i szefa znajomością etykiety.
Warto abyś sprawdził też podstawowe zasady savoir vivre noszenia koszul męskich.
KonradW
Super opisane. Wyczerpująco i zrozumiale!
MamaNikosi
Sztos wpis!
miły pan
super artykuł pozdarawiam