Instrukcja konserwacji odzieży, oznaczenia na metkach
Właściwa pielęgnacja i konserwacja odzieży uchroni nas przed jej zniszczeniem oraz zapewni jej dłuższe użytkowanie. Wskazówki dotyczące konserwacji odzieży należy traktować poważnie, dzięki czemu Twoje ubrania pozostaną długo w dobrym stanie i przedłużysz ich żywotność. Wiemy, że masz wyjątkowy styl i zwracasz uwagę na to, co tworzy Twoją szafę. My kochamy ubrania i chcemy Ci pomóc o nie dbać.
Oznaczenia prania
Na każdej metce naszego produktu znajdziesz szczegółowe informacje, w jaki sposób należy dbać o ubrania. Należy też pamiętać o kilku innych kwestiach:
Zbyt częste pranie może skracać żywot ubrań. Ubrania możesz w większości przypadków odświeżyć żelazkiem parowym.
Plamy np. z tłuszczu zapierz jeszcze przed praniem całej rzeczy. Pozbędziesz się brudu z tkaniny i nie będzie ona miała kontaktu z innymi rzeczami.
Przed praniem musisz posegregować białe, ciemne i kolorowe ubrania. Segregacji poddaj również rzeczy ze względu na rodzaj materiałów i zalecenia prania dostępne na wewnętrznej metce produktów. Unikniesz zafarbowania i uszkodzenia tkaniny. Odzież odwróć na lewą stronę, zachowa wyraziste kolory.
Zapnij guziki, zamki, rzepy tak, aby zachowały swój pierwotny kształt i nie uszkodziły innych ubrań. Sprawdź zewnętrzne i wewnętrzne kieszenie, usuń z nich luźne rzeczy.
Umieszczając rzeczy w pralce, zostaw w niej trochę luzu, ubrania dokładnie się wypiorą i nie będą mocno wygniecione.
Dostosuj temperaturę i inne parametry prania, wartości pobierz z oznaczenia na metkach. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do skurczenia się ubrań, a intensywne kolory mogą stracić jakość.
Wybierz detergenty dobrej jakości, znanych marek, dzięki czemu masz pewność, że nie uszkodzisz ubrań. Pamiętaj o podawaniu odpowiedniej ilości detergentów, zbyt duża ilości może się nie rozpuścić i zostawić na odzieży ślady. Nie stosuj kosmetyków bezpośrednio na odzież, dozuj do odpowiedniego na to podajnika.
Po praniu od razu poddaj rzeczy suszeniu, nie pogniotą się. Wytrzep odzież i wysusz zgodnie z zaleceniami na metce. Zalecamy suszyć na odwrotną stronę. Zwróć uwagę czy producent zaleca suszenie bębnowe, niezastosowanie się do tego punktu może zniszczyć rzecz. Latem warto suszyć ubrania przy otwartych oknach, unikniesz powstawania wilgoci w domu. Odzież susz w zacienionych miejscach, unikniesz przebarwień.
Postępuj według 5 zasad bezpiecznego prasowania:
Zasada nr 1:
Przewróć delikatnie ciemne ubrania na lewą stronę. Gorące żelazko często pozostawi na ciemnych tkaninach świecące ślady, nie wygląda to dobrze. Przed prasowaniem ciemne rzeczy przewróć na lewą stronę. Przewrócenie na lewą stronę koniecznie też zastosuj w odzieży z nadrukiem, nadruk w kontakcie z wysoką temperaturą może popękać, rozpuścić się, a nawet odkleić.
Zasada nr 2:
Temperatura oraz sposób prasowania Temperaturę oraz sposób prasowania dobierz ze wskazówek z metki.
Zasada nr 3:
Prasuj lekko wilgotne tkaniny. Prasując lekko wilgotne tkaniny, unikniesz powstawania zagnieceń, a trudno się ich pozbyć, gdy materiał wyschnie. Jeżeli rzecz, która prasujesz, jest całkowicie sucha, nie martw się. Wystarczy lekko zwilżyć materiał mgiełką z żelazka lub wykorzystać zewnętrzny atomizer.
Zasada nr 4:
W miarę możliwości prasuj wzdłuż tkanin. Nie rozciągniesz rzeczy. Unikaj kolistych ruchów, nie dociskaj mocno żelazka. Żelazko kieruj od środka ubrania w kierunku brzegów.
Zasada nr 5:
Rozwieś wyprasowaną odzież. Materiał dobrze odparuje wilgoć, wyschnie. Nie pogniecie się tak szybko.
Symbole na metkach(znaki prania) nie są zbyt skomplikowane, a jeśli nie jesteś pewny ich znaczenia, poniżej znajdziesz znaki na metkach oraz opis co konkretny symbol oznacza. Trzeba pamiętać, że oznaczenia podają zawsze górną granicę dozwolonych czynności.
Symbole na metkach i ich znaczenie: